Uluslararası üne sahip Amerikalı Eğitimci, Bilim Adamı, Lider, Düşünür, Yazar ve Şair Dr. Abidullah Ghazi vefat etti.

Avatar

İslam üzerine uluslararası üne sahip bir akademisyen ve yazar olan Dr. Abidullah Gazi, 11 Nisan Pazar sabahı Chicago’da hayata gözlerini yumdu.


Dr. Ghazi, eşi Dr. Tasneema Ghazi ile birlikte özellikle Batı ülkelerinde yaşayan ve İngilizce eğitim veren okullara devam eden Müslüman çocuklar için İslami müfredat üzerine kaleme alınmış 150 kadar metin ve yardımcı ders kitaplarının yazarı ve editörüdür.


Ürdün Kraliyet Akademisi tarafından dünyanın en etkili 500 Müslüman bilim adamı arasında gösterilen Dr.Ghazi, London School of Economics’ten yüksek lisans(MA) , Harvard Üniversitesi’nden doktora unvanına sahipti.


Dr. Ghazi, aynı zamanda çok tanınmış Urdu şairi olup, şiirlerini Zikr e Saman Izaraan adlı şiir antolojisinde yayınladı.


Dr. Ghazi, Bir özgürlük savaşçısı olan Urdu kıdemli gazetecisi Mevlana Hamidul Ansari Ghazi’nin en büyük oğludur. Mevlana Ansari aynı zamanda, Hindistan’da ilk bağımsızlık hareketini başlatan Tahreek-Raishmi Rumal’in (İpek Mektupları Hareketi) arkasındaki örgütleyici güç olan Mansoor Ansari , nam-ı diğer Mevlana Muhammed Miyan’ın torunudur.

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

MAKALELER