TANZANYA’NIN İLK KADIN CUMHURBAŞKANI SAMİA SULUHU HASSAN’IN İLK İCRAATI BASINA ÖZGÜRLÜK OLDU

Avatar

Tanzanya’da eski Cumhurbaşkanı John Magufuli’nin ölümünden sonra yerine devlet başkanlığı görevine getirilen Tanzanya’nın ilk kadın devlet başkanı olan eski Devlet Başkanı Yardımcısı Samia Suluhu Hassan, önceki Devlet Başkanı Magufuli’nin bazı politikalarında değişikliğe gitmesi Tanzanyalılar arasında iyimserlik oluşturdu.


Tanzanya eski Cumhurbaşkanı John Magufli’nin geçtiğimiz Mart ayında ani ölümü üzerindeki sır perdesi konusunda çeşitli spekülasyonlar yapılırken göreve getirilen Devlet Başkanı Hassan, Magufuli’nin muhalefete yönelik sert tutumu ve medyayı susturma konusundaki tutumlarının aksine bir politika izleyeceği izlenimini vermeye başladı.


Magufuli, Devlet Başkanı olmadan önce güçlü ‘politik karar verici’ bir görevde olmadığından özellikle ilk 100 günlük icraatında nasıl bir politik yol haritası izleyeceği soru işareti olarak ortaya çıkarıyordu. Magufuli, ortaya koyduğu ilk icraatlarında daha saydam bir politika ortaya koyacağı belirginleşmeye başladı.


Magufuli, göreve başlar başlamaz enformasyon bakanına geçmiş dönemi eleştirdikleri için büyük baskı altında tutulan medya üzerindeki tüm ambargoların kaldırılması talimatını verdi. Böylece geçmiş dönemi eleştirdikleri için ulusal güvenliği tehlikeye attıkları gerekçesiyle kapatılan ve Tanzanya, Kenya, Uganda ve Afrika Birliği’nde resmî dil olan Svahili ile yayın yapan Mawio, Mwanahalisi, Tanzania Daima ve Mseto gibi gazeteler ve televizyon kanalları üzerindeki yasakları kaldırdı.


Magufuli, Tanzanya’nın Başkenti Dar es Selam’daki Devlet Başkanlığı Sarayında yaptığı açıklamada; “Medya kanunlara ve ana ilkelere bağlı kaldığı müddetçe faaliyetlerine devam edebilecektir” şeklinde açıklama yaptı.

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

MAKALELER