SUDAN’A TARİHİ ZİYARET : YENİDEN REFAH, TÜRKİYE-SUDAN İLİŞKİLERİNDE ETKİN ROL ÜSTLENEBİLİR

Avatar

Heyetimiz, Afrika’nın en stratejik ülkesi Sudan’a önemli bir ziyaret gerçekleştirdi.
Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Doğan Bekin, Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Altınöz ve beraberindekilerden oluşan heyet, tarihi bağlarımızın derin olduğu Afrika’nın giriş kapısı Sudan’a yaptıkları ziyarette, bakanlar düzeyinde ve ülkenin önde gelen siyasi liderleri ile bir dizi temasta bulundu.

Dışişleri Bakanı Meryem el Mehdi’den Yeniden Refah ile Yakın İşbirliği Mesajı
Sudan’a yapılan ziyaret sırasında Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan’ın Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’a tevcihen kaleme aldığı diplomatik mektubu ileten heyeti, kendi konutunda samimi bir ortamda ağırlayan Sudan Dışişleri Bakanı Dr. Meryem Sadık el-Mehdi ile kardeşi Sudan eski Devlet Başkanı Yardımcısı emekli Tümgeneral Abdurrahman es-Sadık el-Mehdi ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Dışişleri Bakanı Dr. el-Mehdi, yaptığı açıklamada; Yeniden Refah Partisi ile Ümmet Partisi arasında yakın iş birliğine dikkat çekerek bunu en üst boyuta taşımak istediklerini belirterek bu konuda her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarını ifade etti. Görüşme sırasında Dışişleri Bakanı Dr. Meryem Sadık el-Mehdi ve Abdurrahman es-Sadık el-Mehdi, Genel Başkan Dr. Fatih Erbakan’a, babaları Sudan eski Başbakanı Sadık el Mehdi’nin ölümü üzerine gönderdiği taziye mesajı için teşekkürlerini ilettiler.

Sudan ile İlişkilerimizin Güçlendirilmesinde Yeniden Refah Aracı Olabilir
Genel Başkan Yardımcımız Doğan Bekin de, Türkiye-Sudan arasında birçok alanda işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda Yeniden Refah Partisi’nin etkin rol üstlenebileceğini ifade ederek Türkiye-Sudan ilişkilerini önemsediklerini ve bu konuda iki kardeş ülke ilişkilerinin gelişmesi için her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarını ifade etti.
Heyet ayrıca Dışişleri Bakanı Dr. Meryem Sadık el-Mehdi’yi, Erbakan Vakfı’nın organizasyonunda 15 Haziran 2021 tarihinde Çırağan Sarayı’nda yapılacak olan D-8 Teşkilatı’nın 24. Kuruluş yıldönümü toplantısına Erbakan Vakfı Başkanı Dr. Fatih Erbakan adına davet etti.

Turabi Ailesi Evinde Ağırladı
Yeniden Refah Partisi heyeti, Sudan’ın Erbakan’ı olarak adlandırılan ve Erbakan Hoca’nın yakın dostu rahmetli Dr. Hasan el Turabi’nin evinde aile iftarına katılarak Sudan siyasetinde etkin konumda olan Turabi ailesi ile birçok konuda görüş alışverişinde bulundular.

Sudan Hartum Büyükelçimize ve İş Adamlarına Ziyaret
Sudan’daki temaslar kapsamında Sudan Hartum Büyükelçimiz Doç. Dr. İrfan Neziroğlu’na makamında nezaket ziyaretinde bulunan heyetimiz, Sudan MÜSİAD Başkanı Ahmed Demirci ve Sudan Türk İş Adamları Derneği Başkanı Abdulkadir Bedir ile ayrı ayrı iftar programında bir arada geldiler.
Darfur Bölgesi Ulusal Kurtuluş ve Adalet Partisi Genel Başkanı ve Darfur Bölgesel İdaresi Genel Başkanı Dr. Eltigani Seisi M. Ateem, heyetimizi kendi konutunda misafir etti. Ağırlıklı olarak Darfur’daki son durumun ele alındığı görüşme sırasında Sudan siyasetinde etkin role sahip Eissa Mustafa gibi eski parlamenterler de hazır bulundu.

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

MAKALELER