LİBYA’DA ULUSAL YÜKSEK UZLAŞI KOMİSYONU KURULDU

Avatar

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Yunus el- Menfi, Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun ortaya koyduğu yol haritası gereği ülkede taraflar arasında barış, uzlaşı ve istikrarın tesisi amacıyla Yüksek Ulusal Uzlaşı Komisyonu’nun kurulduğunu açıkladı.

Libya Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Abdullah Hüseyin El Lafi,  yaptığı basın toplantısında, Uzlaşı Komisyonu’nun yerlerinden edilmiş vatandaşların durumunu tespit edecek bir başkan ve altı üyeden oluşan komiteye ek olarak, farklı şehirlerdeki Libyalıları birbirlerine yakınlaştıracak çalışmaları yürütmek amacıyla bir dizi alt komitelerin oluşturulacağını vurguladı.

El-Lafi, Uzlaşı Komisyonu üyelerini belirlemenin çalışmaların hedef ve başarısı açısından çok önemli olduğunu, başkan adaylarının ise henüz belirlemediğini söyledi. El Lafi, Uzlaşı Komisyonu üyelerinin farklı bakış açılarından ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkları ele almak üzere çalışmalar yapabilecek ve sorunlara çözüm üretebilecek danışma komitesinin de atanacağını sözlerine ekledi.

El-Lafi, Başkanlık Konseyi’nin insanlığa karşı işlenen suçların dosyalarını görmezden gelmeyeceğini ve bu tür suçlara karışanların adalete teslim edileceğini vurgulayarak, ulusal uzlaşma projesinin Libya’da istikrarı yeniden tesis etmenin ana temelini oluşturacağı için geçmiş acıların unutulması gerektiğini de söyledi.

Bu arada Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Musa Al-Koni, Yüksek Ulusal Uzlaşı Komisyonu’nun kurulmasıyla yeni bir sayfanın açılarak geçmiş acıların sona erdirileceğini belirterek, komisyon çalışmalarının seçimlerle ilgili olmadığını ve bunun uzun süre alabileceğini belirtti.

El Koni, Başkanlık Konseyi’nin yürütme yetkisinin olmadığını ancak görevinin Libya genelinde yetkilileri birbirine yakınlaştırmak olduğunu belirterek, anlaşmaların imzalanması veya feshedilmesinin Ulusal Birlik Hükümeti’nin işi olduğunu ifade etti.

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

MAKALELER