Libya Dışişleri Bakanı Necla Manguş ve BM Libya Özel Elçisi Jan Kubis, yabancı güçlerin da BM Güvenlik Konseyi’nin 2570 ve 2571 sayılı kararları doğrultusunda Libya’yı terk etmelerinin önemini vurguladılar.

Avatar

Libya Dışişleri Bakanı Necla Manguş ve BM Libya Özel Elçisi Jan Kubis geçtiğimiz günlerde bir araya gelerek Libya’dan yabancı güçlerin çekilmesi konusunu ele aldı ve her iki taraf da BM Güvenlik Konseyi’nin 2570 ve 2571 sayılı kararları doğrultusunda Libya’nın egemenliğinin korunmasının yanı sıra ateşkes anlaşmasının tam olarak uygulanmasının önemini vurguladı.


Necla Manguş, dış güçlerin Libya’dan bir an önce geri çekilmeleri konusunda çerçevesi iyi hazırlanmış bir strateji ve zaman diliminin yanı sıra tüm güçlerin elindeki silahları devlet kontrolü altına alacak güçlü bir DDR programının önemini vurguladı.


Necla Manguş; “Yabancı paralı askerlerin Libya’daki mevcudiyeti, geçen yılın sonlarında imzalanan ve Libya’nın egemenliğini ihlal etmekte olan tüm yabancı güçlerin 90 gün içinde Libya’dan ayrılmasını öngören ateşkes anlaşmasının açık bir ihlalidir” dedi.


Birleşimi Milletler Libya Özel Temsilcisi Jan Kubis, “Geçtiğimiz günlerde Libya’da konuşlandırılan ve sayıları en az 20 bin civarında olan yabancı askerin yasaların dışında hareket ederek barış ve istikrara giden yolu engellediğini tahmin ediyoruz” ifadede bulundu.

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

MAKALELER