HİNDİSTAN’DAKİ ROHİNGYA MÜLTECİLERİN MYANMAR’A İADE KORKULARI

Avatar

Cammu Keşmir’de 2,500’ü çocuk olmak üzere 6,000 Rohingyalı Müslüman mülteci Myanmar’daki cunta yönetimine iade edilmekten çekiniyor.

Rohingya Müslümanları ,Myanmar’ın güneybatısındaki Rakhine eyaletinde yüzyıllardan beri ikamet etmekte olan Müslüman azınlık olup, 2017 ve sonrası Rakhina eyaletinde kendilerine  yönelik baskılar sonucu komşu Bangladeş’in yanı sıra Hindistan’a da göçe zorlandılar.

Batı’da İslamofobia ile Müslümanların birer korku ve nefret (bete noir) simgesine dönüştürüldüğü bir zamanda,  Rohinyalı Müslüman mültecilerin Cammu Keşmir’de yaşamakta oldukları zorluklar ortada iken son günlerde birçok mültecinin gözaltına alınması ve Hindistan’dan deport edilmeye çalışılması uluslararası hukuk teamüllerine aykırı bir durum oluşturmaktadır.

Hint yetkililer, Mart ayından beri Hindistan’ın Cammu Keşmir bölgesinde yer alan mülteci kampından 200 mülteciyi Myanmar’daki cunta rejimine teslim etmek üzere Kathua’daki Hiranagar tutukevinde gözetim altında tutmakta oldukları gözlemciler tarafından ifade edilmektedir.

Özellikle Baharatiya Janata Partisi’nin lideri olan Başbakan Narendra Modi, ülke nüfusunun büyük çoğunluğunu oluşturan Hindulara yönelik ulusalcı yaklaşımlı ‘Hind Üstünlükçü’ politik anlayışa pirim vermesi, Hindistan’da yabancı mültecilere karşı sert politikaların uygulanmasına neden olmaktadır. Son dönemlerde Rohingya Müslümanları, Hindistan’da faaliyet gösteren  birçok sosyal medya ve televizyon kanallarında İslamofobia yaklaşımlı yayınlarla ‘Covid bombası’ ve ‘illegal mülteciler’ olarak kamuoyuna lanse edilmeleri sonucu  mülteci kamplarındaki yaşam koşulları  iyice güçleşmeye yüz tutmaktadır.

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

MAKALELER