HİNDİSTAN’DA COVID -19 ARTIŞI KREMATORYUM SAYISINI KATLADI

Avatar

Hindistan’da iktidardaki Bharatiya Janata partisinin yetkilileri söz birliği etmişçesine Başbakan Narendra Modi’nin vizyoner ve kararlı politikaları sayesinde Covid-19’un üstesinden gelindiği konusu tüm dünyaya ilan edildi.


Bunun üzerine Hindular kutsal âyin için akın akın Ganj Nehri’ne akın ettiler. Ne yazık ki tedbirsizlik yüzünde Hindistan’da Covid-19 vaka sayısı baş döndürücü bir hızla yayılmaya başladı. Bu nedenle sağlık kurumları artık hastalara cevap veremez bir duruma geldi. Özellikle yoğun bakım ünitelerinde yaşanan sıkıntılar ve ölü sayılarının resmi rakamların birkaç kat üzerinde seyretmesi Hindistan’daki krematoryumların yetersiz kalmasına neden oluşturdu. Ölülerin yakılması konusunda yaşanan sıkıntıların aşılması amacıyla rasgele yerlerde ve ilkel şartlarda krematoryumların oluşturulması başta çevre sorunları olmak üzere farklı sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.


Yeni Delhi’nin aşı konusunda siyasi rakibi konumundaki Çin ile yarış içerisine girmesi ve iç pazarı ihmal etmesi Covid-19’un hızlı bir ivme içerisine girmesine neden oldu. Bütün bu gelişmeler yaşanırken on iki yılda bir düzenlenen Hinduizm geleneğinin en önemli festivallerinden olan Kumbh Mela’nın da bu yıla denk gelmesi ve Allahabad, Haridwar, Nashik ve Ujjain gibi çevre sağlığı açısından sakıncalı olan sularda insanların hiçbir hijyen kuralına uymadan Ganj nehrine toplu olarak girmeleri Koronavirüs salgınının katlanarak tüm Hindistan’a yayılmasına neden oldu. Hindistan varyantı olarak ifade edilen yeni Korona virüsünün hızla diğer ülkelere sıçrama eğilimi göstermesi birçok ülkenin yeni radikal tedbirler almasına neden olmaktadır.


Hindistan örneği, diğer ülkelere örnek oluşturması bakımından önemli bir deneydir. Bu gidişle Hindistan, Covid-19’un acı bir şekilde yeniden canlanmasına neden olan son ülke olmayacak gibi gözükmektedir.


Global Diplomasi

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

MAKALELER