DANİMARKA, KÖKEN OLARAK BATILI OLMAYANLARA SINIRLAMA GETİRİYOR

Avatar

Danimarka hükümeti, “Batılı olmayan” kişilerin ikamet ettikleri yerlerde kendi dini ve kültürlerini koruma adına paralel bir yapılanma ve gettolaşma oluşturmamaları amacıyla ikamet ettikleri yerlerde nüfus oranlarına göre sayılarının  % 30 ile sınırlandırılacağını açıklaması etnik çeşitlilik ve sosyal güven açısından olumsuz bir tablo ortaya koyacağı belirtilmektedir.

Danimarka İçişleri Bakanı Kaare Dybvad Bek’e göre, şu anda Danimarka’nın 11,8 milyon olan nüfusunun yüzde 11’i yabancı kökenli olup, bunların % 58’i batılı olmayan ülkelerden Danimarka’ya göç edenlerden oluşmaktadır.

Danimarka mahallelerde ‘Batılı Olmayan’ Sakinleri Yüzde 30 ile Sınırlayacak,

Danimarka hükümeti, önümüzdeki 10 yıl içinde uyum politikaları uygulamak suretiyle Danimarka toplumuna tamamen entegre topluluklar oluşturmak için farklı kültür aidiyetini ve buna bağlı olarak çok kültürlülük riskini iyice azaltmak gerektiğini kabul etmektedir.

Danimarka’nın bu yöndeki politikaları insan hakları örgütleri tarafından büyük eleştiri almaktadır.

BM İnsan Hakları Ofisi geçen yıl yaptığı açıklamada;  Danimarka İçişleri Bakanlığı’nın, Andorra, Avustralya, Kanada, İzlanda, Lihtenştayn Prensliği, Monako, Yeni Zelanda, Norveç, San Marino, İsviçre, ABD ve Vatikan ve AB dışında kalan ülkeleri  ‘Batı Dışı’ olarak tanımlamaktadır.

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

MAKALELER