BANGLADEŞ 8 NİSAN’DA SANAL ORTAMDA 10. D-8 ZİRVESİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR EV SAHİBİ DAKKA, İKİ YIL BOYUNCA D-8 BAŞKANLIĞINI YÜRÜTECEK

Avatar

Bangladeş Dışişleri Bakanı Dr. Ak Abdul Momen yaptığı açıklamada, Bangladeş’in 8 Nisan 2021 tarihinde D-8 Dakka Zirvesi ile Türkiye’den devralacağı D-8 Başkanlığını iki yıl boyunca yürütecek olması ülkesi açısından yeni bir yol haritası oluşturacağını ve dış dünyayla ilişkilerini geliştirmeye yardımcı olacağını vurguladı.


Momen, D-8 üye ülkelerinin küresel ekonomideki ağırlıklarını düzeylere taşıyabilmek amacıyla D-8 üye ülkeleri arasındaki ticari ilişkileri çeşitlendirerek geliştirmek, ticari alanlarda yeni fırsatlar oluşturmak, küresel yönetişimde söz sahibi olabilecek adımları atmak ve üye ülkeler arasındaki yaşam standartlarını iyileştirebilmek amacıyla mevcut ekonomik işbirliğinin artırılarak istenilen düzeye getirmeyi hedeflediklerini belirtti.


Zirveden önce icra edilecek olan 19.uncu D-8 Bakanlar Kurulu toplantısının 7 Nisan’da sanal olarak düzenleneceğini ve Dışişleri Bakanı olarak kendisinin Bangladeş heyetine başkanlık edeceği söylendi.


D-8 Bakanlar Kurulu toplantısında Rohinya sorununa kalıcı çözüm bulunması, iklim değişikliğin yol açtığı zorluklar ve D-8 üye ülkeleri arasındaki ticaretin artırılması gibi önemli konuların masaya yatırılacağı bildirildi.


Bangladeş’in Başkenti Dakka’da yapılacak olan D-8 Zirvesi’ne Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Pakistan Başbakanı İmran Han, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina Vecid ve diğer üye ülke liderlerinin veya temsilcilerinin katılımı bekleniyor.


Onuncu D-8 Zirvesi sonunda Zirve Bildirisi ve 2020-2030 yıllarını kapsayacak olan On Yıllık Yol Haritasının belirlenmesi beklenmektedir

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

MAKALELER